Окрузи во Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на окрузите во Грција. Секоја боја означува област. Окрузите се ограничени со црно, а општините во нив — со бело

Округ или обласна единица (грчки: περιφερειακή ενότητα) — административна единица на Грција, помала од областа, а поголема од општината. Постојат вкупно 74 окрузи, воведени со реформата „Каликратис“ на 1 јануари 2011 г.[1] како преработка на дотогашните префектури.

Област Округ Грчки
Атика Северна Атина Βορείου Τομέα Αθηνών
Атика Западна Атина Δυτικού Τομέα Αθηνών
Атика Централна Атина Κεντρικού Τομέα Αθηνών
Атика Јужна Атина Νοτίου Τομέα Αθηνών
Атика Источна Атика Ανατολική Αττική
Атика Пиреј Πειραιά
Атика Острови Νησιά
Атика Западна Атика Δυτική Αττική
Епир Арта Άρτα
Епир Јанина Ιωάννινα
Епир Превеза Πρέβεζα
Епир Теспротија Θεσπρωτία
Западна Грција Ахаја Αχαΐα
Западна Грција Етолија-Акарнанија Αιτωλοακαρνανία
Западна Грција Илија / Елида Ηλεία / Ήλιδα
Западна Македонија Лерин Φλώρινα
Западна Македонија Гребен Γρεβενά
Западна Македонија Костур Καστοριά
Западна Македонија Кожани Κοζάνη
Источна Македонија и Тракија Драма Δράμα
Источна Македонија и Тракија Марица[2] Έβρος
Источна Македонија и Тракија Тасос Θάσος
Источна Македонија и Тракија Кавала Καβάλα
Источна Македонија и Тракија Скеча[2] Ξάνθη
Источна Македонија и Тракија Родопи[2] Ροδόπη
Јонски Острови Крф Κέρκυρα
Јонски Острови Итака Ιθάκη
Јонски Острови Кефалонија Κεφαλονιά
Јонски Острови Левкада Λευκάδα
Јонски Острови Закинтос Ζάκυνθος
Јужен Егеј Андрос Άνδρος
Јужен Егеј Калимнос Κάλυμνος
Јужен Егеј Карпатос Κάρπαθος
Јужен Егеј Кеа-Кинтос Κέα-Κύθνος
Јужен Егеј Кос Κως
Јужен Егеј Милос Μήλος
Јужен Егеј Миконос Μύκονος
Јужен Егеј Наксос Νάξος
Јужен Егеј Парос Πάρος
Јужен Егеј Родос Ρόδος
Јужен Егеј Сирос Σύρος
Јужен Егеј Тира / Санторини Θήρα / Σαντορίνη
Јужен Егеј Тинос Τήνος
Крит Хања Χανιά
Крит Ираклион Ηράκλειο
Крит Ласити Λασίθι
Крит Ретимно Ρέθυμνο
Пелопонез Аркадија Αρκαδία
Пелопонез Арголида Αργολίδα
Пелопонез Коринтија Κορινθία
Пелопонез Лаконија Λακωνία
Пелопонез Месенија Μεσσηνία
Северен Егеј Хиос Χίος
Северен Егеј Икарија Ικαρία
Северен Егеј Лемнос Λήμνος
Северен Егеј Лезбос Λέσβος
Северен Егеј Самос Σάμος
Тесалија Кардица Καρδίτσα
Тесалија Лариса Λάρισα
Тесалија Магнезија Μαγνησία
Тесалија Споради Σποράδες
Тесалија Трикала Τρίκαλα
Централна Грција Беотија Βοιωτία
Централна Грција Евбеја Εύβοια
Централна Грција Евританија Ευρυτανία
Централна Грција Фокида Φωκίδα
Централна Грција Фтиотида Φθιώτιδα
Централна Македонија Иматија Ημαθία
Централна Македонија Солун Θεσσαλονίκη
Централна Македонија Кукуш Κιλκίς
Централна Македонија Постол Πέλλα
Централна Македонија Пиерија Πιερία
Централна Македонија Сер Σέρρες
Централна Македонија Халкидик Χαλκιδική

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Закон 3852/2010: Реформа Каликратис“ (PDF). 11 август 2010. http://www.kedke.gr/uploads2010/FEKB129211082010_kallikratis.pdf.  (грчки)
  2. 2,0 2,1 2,2 Окрузите Марица, Скеча и Родопи не се дел од Егејска Македонија, туку од Западна Тракија.


Шаблон:Окрузи во Грција