Тасос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тасос
Περιφερειακή ενότητα / ΔήμοςΘάσου
округ и општина
Боровец (Лименас)
Боровец (Лименас)
Тасос во рамките на Источна Македонија и Тракија
Тасос во рамките на Источна Македонија и Тракија
Координати: 40°41′ СГШ 24°39′ ИГД / 
Земја Грција
Периферија Источна Македонија и Тракија
Админ. центар Боровец (Тасос)
Површина
 • Вкупна 379 km2 (146 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 13.770
 • Густина 36/km2 (94/sq mi)
Пошт. бр. 640 04
Повик. бр. 25930
Рег. таб. ΚΒ
Мреж. место thassos.gr

Тасос или Тасо[1] (грчки: Θάσος) — остров во Егејска Македонија, близу до брегот на Тракија и низината на реката Места. Најголемо населено место е Боровец (грч. (Λιμένας) Θάσου, Лименас Тасу). Денес е населен со грчко население, за разлика од претходниот мешан етнички состав. Сето македонско население е прогонето во Балканските војни.[2]

Општо[уреди | уреди извор]

Стелитска снимка на Тасос од април 1993 г.

Највисоката точка на Тасос е Ипсарио, со 1.204 м. Главните земјоделски производи на островот се мед и маслиново масло, како и вино, а застапени се и одгледувањето на овци и кози, како и рибарството. Во другите гранки спаѓаат дрвосечачката индустрија и туризмот. Рударската индустрија вклучува олово, цинк и мермер, особено во областа Панагија каде што една од планините близу Тракиското Море има голем каменолом. На југот на островот пак, постоел каменолом во античките времиња. Најважната гранка од сите, сепак, е туризмот. Тасос има неколку училишта, ликеј, гиманизија, црква и плоштад.

Општина Тасос[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 г., Општина Тасос има 13 765 постојани жители. Ова се општинските оддели и населени места во општината:

 • Општински оддел Боровец (3140 жители)
 • Општински оддел Теологос (3140 жители)
 • Општински оддел Калирахи (1282 жители)
 • Општински оддел Лименарија (2452 жители)
 • Општински оддел Мариес (559 жители)
 • село Мариес (Μαριές) (182 жители)
 • село Марион (Σκάλα Μαριών) (377 жители)
 • Општински оддел Панагија (849 жители)
 • Општински оддел Потамија (1262 жители)
 • Општински оддел Казавид (1361 жители)
 • Општински оддел Булгаро (720 жители)
 • Општински оддел Сотирас (392 жители)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тасо“ - Правопис на македонскиот јазик на он.нет
 2. Κωνσταντίνος Χιόνης, Η ΘΑΣΟΣ ΚΑΙ Η ΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΟΑΣΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΑΓΩΝΑ, стр. 10-11[1]