Зафора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зафора
Ζαφοράς
Зафора is located in Грција
Зафора
Зафора
Координати: 36°4′N 26°24′E / 36.067° СГШ; 26.400° ИГД / 36.067; 26.400Координати: 36°4′N 26°24′E / 36.067° СГШ; 26.400° ИГД / 36.067; 26.400
ЗемјаГрција
ОбластЈужен Егеј
Население (2011)[1]
 • Вкупно0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Зафора (грчки: Ζαφοράς) — мал грчки остров, кој е дел од Додеканезите, сместен околу 40 км од островот Астипалеја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.