Кушница (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Кушница
Δήμος Παγγαιου
Dimos Pangeou - East Macedonia - Thrace.svg
Општина Кушница во областа Источна Македонија и Тракија
Податоци
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Кавала
Гео. област:
Население: 33 683 (2001)
Седиште: Правишта
Нас. места: 49
Пошт. бр.: 641 00
Пов. бр.: 25940-2
Портал: dimospaggaiou.gov.gr/

Кушница (грчки: Δήμος Παγγαιου, Димос Пангеу) — општина во Кавалскиот округ на Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Административен центар е градот Правишта (Елевтеруполи). Опфаќа 33 населени места на јужните падини на планината Кушница (Пангео), по која е наречена. Подрачјето на општината приближно се совпаѓа со она што традиционално се смета за „Правишко“.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Кушница е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на пет стари општини: Правишта (Елевтеруполи), Левтера (Елевтерес), Кушница (Пангео), Орфан (Орфани) и Пиери (Пиерес).[2]

Општинска единица Правишта[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Правишта на картата на некогашниот округ Кавала.

Според пописот од 2001 г., општината Правишта (Δήμος Ελευθερουπόλεως) има 11 401 жител и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Правишта
  • град Правишта (Ελευθερούπολη, Елевтеруполи) - 4898 жители
  • село Долно Кочан (Παναγιά, Панагија) - 661 жител
  • село Дреново (или Драново; Χορτοκόπι, Хортокопи) - 384 жители
  • село Топљани (или Товљани, Толер; Εξοχή, Ексохи) - 173 жители
 • Општински оддел Бостанџили
 • Општински оддел Дренич
  • село Дренич (или Дранич; Αντιφίλιπποι, Антифилипи) - 1073 жители
 • Општински оддел Канали
  • село Кинали (Κοκκινόχωμα, Кокинохома) - 1746 жители
 • Општински оддел Османли
  • село Османли (Χρυσόκαστρο, Хрисокастро) - 645 жители
  • манастир „Св. Пантелејмон“ (Μονή Αγίου Παντελεήμονος) - 42 жители
 • Општински оддел Пренчово
  • село Пренчово (Αμισιανά, Амисијана) - 1122 жители

На територијата на општинската единица се наоѓало и напуштеното село Кочан.

Општинска единица Кушница[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Кушница на картата на некогашниот округ Кавала.

Според пописот од 2001 г., општината Кушница со седиште во село Никишјан (Никисијани) е 4 764 жители. Ги опфаќа следниве општински оддели и наслени места на североисточните падини на планината Кушница:

 • Општински оддел Никишјан
  • село Никишјан (или Никиштан, Никишен; Νικήσιανη, Никисјани) - 2451 жител
 • Општински оддел Горјан
  • село Горјан (или Горени; Γεωργιανή, Георѓани) - 706 жители
 • Општински оддел Палихор
  • село Палихор (Παλαιοχώρι, Палеохори) - 1607 жители

Општинска единица Левтера[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Левтера на картата на некогашниот округ Кавала.

Според пописот од 2001 г., општината Левтера (Δήμος Ελευθερών) со седиште во Кале Чифлик (Неја Перамос) има 7 376 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Кале Чифлик
  • село Кале Чифлик (Νέα Πέραμος, Неја Перамос) - 2468 жители
  • село Света Марина (Αγία Μαρίνα, Агија Марина) - 3 жители новосоздадено
  • село Свети Атанас (Άγιος Αθανάσιος, Агиос Атанасиос) - 18 жители новосоздадено
 • Општински оддел Дрезна
  • село Дрезна (Μυρτόφυτο, Миртофито) - 484 жители
 • Општински оддел Кучкар
  • село Кучкар (или Кучкари; Ελαιοχώρι, Елеохори) - 1126 жители
  • село Кучкарска Плажа (Παραλία Ελαιοχωρίου, Паралија Елеохориу) - 26 жители новосоздадено
 • Општински оддел Левтера
  • село Левтера (Ελευθερές, Елевтерес) - 1325 жители
 • Општински оддел Нузла
  • село Нузла (Άγιος Ανδρέας, Агиос Андрејас) - 314 жители
  • село Дрезненска Плажа (Παραλία Μυρτοφύτου, Паралија Миртофиту) - 12 жители новосоздадено
 • Општински оддел Нова Ираклица
  • село Нова Ираклица (Νέα Ηρακλίτσα, Неја Ираклица) - 959 жители новосоздадено
  • село Аповатра (Αποβάθρα) - 44 жители новосоздадено
 • Општински оддел Чиста
  • село Чиста (Φωλιά, Фолија) - 575 жители
  • село Пиргос (Πύργος) - 22 жители

Општинска единица Орфан[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Орфан на картата на некогашниот округ Кавала.

Според пописот од 2001 г., општината Орфан (Δήμος Ορφανίου) со седиште во Дедебал (Галипсос) има 5 140 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Дедебал
  • село Дедебал (Γαληψός, Галипсос) - 433 жители
 • Општински оддел Боблен
  • село Боблен (или Боблени; Ακροπόταμος, Акропотамос) - 693 жители
  • село Левтерска Бања (Λουτρά Ελευθερών, Лутра Елевтерон) - 4 жители новосоздадено
 • Општински оддел Карјани
  • село Карјани (Καριανή) - 696 жители
  • село Вриси (Βρύση) - 289 жители новосоздадено
 • Општински оддел Локвица
 • Општински оддел Орфан
  • село Орфан (Ορφάνι, Орфани) - 708 жители
  • село Александар Велики (Μέγας Αλέξανδρος, Мегас Александрос) - 66 жители новосоздадено
 • Општински оддел Подгорјани
  • село Подгорјани (Ποδοχώρι, Подохори) - 665 жители
  • село Шарли (Κοκκινοχώρι, Кокинохори) - 284 жители

Општинска единица Пиери[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Пиери на картата на некогашниот округ Кавала.

Според пописот од 2001 г., општината Пиери (Δήμος Πιερεων) со седиште во Моштијан (Мустени) има 5 002 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Моштијан
  • село Моштијан (или Мештани; Μουσθένη, Мустени) - 1075 жители
 • Општински оддел Авли
  • село Авли (Αυλή) - 556 жители
 • Општински оддел Демирли
  • село Демирли (Σιδηροχώρι, Сидирохори) - 221 жител
  • село Девекли (Καραβαγγέλης, Каравангелис) - 395 жители
 • Општински оддел Кусороб
  • село Кусороб (или Косруп; Μεσορόπη, Месоропи) - 610 жители
 • Општински оддел Исирли
  • село Исирли (Πλατανότοπος, Платанотопос) - 631 жител
 • Општински оддел Рехимли
 • Општински оддел Самоков
  • село Самоков (Δωμάτια, Доматија) - 590 жители
 • Општински оддел Четакли
  • село Четакли (Μελισσοκομείο, Мелисокомио) - 365 жители
  • село Кулали (Πυργοχώρι, Пиргохори) - 147 жители

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.
 2. Општинската единица е наречена по древномакедонскиот народ Пиери, чии потомци се доселиле на ова место од Пиерија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]