Макронисос

Координати: 37°42′04″N 24°07′29″E / 37.70111° СГШ; 24.12472° ИГД / 37.70111; 24.12472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Makronisos
Μακρόνησος
Сателитска слика на островот
Географија
Координати37°42′04″N 24°07′29″E / 37.70111° СГШ; 24.12472° ИГД / 37.70111; 24.12472
Површина20 км2
Највисоко издигнување281 м
Управување
Општ. единицаКеа-Китнос
Демографија
Население5 (2001)
Поштенски код840 02
Обласен код(ови)22880

Макронисос (грчки: Μακρόνησος, букв. Долг остров), или Макрониси, е остров во Егејско Море, во Грција, познат по политичкиот затвор кој постоел од 1920-те до 1970-те. Се наоѓа во близина на брегот на Атика. Островот има издолжена, со должина од 13 kм (42,651 ст) и ширина од 2.5 kм (8,202 ст 1.2 ин), а теренот му е сушен и карпест. Тој е најголемиот ненаселен остров во Грција.[се бара извор]