Липси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Липси
Λείψι
Липси is located in Грција
Липси
Липси
Координати: 40°09′N 21°17′E / 40.150° N; 21.283° E / 40.150; 21.283Координати: 40°09′N 21°17′E / 40.150° N; 21.283° E / 40.150; 21.283
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Најм. вис.&10000000000000840000000840 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.23
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51100
Повик. бр.24620

Липси (грчки: Λείψι) — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција. Според пописот од 2011 година селото брои 23 жители

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 15 километри северозападно од градот Гребен, околу 4 километри јужно од Ванцико.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Липси е христијанско грчко село во северниот крај на Гребенската Каза на Османлиското Царство. Во тој и во претходниот период, Липси е мало чифлигарско село на семејството на Хусеин-бег.[2] Според статистиката на грчкиот конзулат во Еласона од 1904 година во Липси живеат 105 Грци христијани.[3]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Липси станува дел на Кралството Грција.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населениото по години е следното[4]:

  • 1913 - 100 жители
  • 1920 - 100 жители
  • 1928 - 122 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 158 177 167 93 86 63 75 23
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението во селото произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а делумно се занимава и со сточарство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Официјално семрежно место на Агиос Космос
  3. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 121.