Маслиново масло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маслиново масло

Маслиново масло — масло добиено од маслинки (Olea Europaea) чие дрво културно и традиционално припаѓа на околината на Средоземното Море. Маслинката потекнува од Мала Азија и од таму се шири до сите страни на светот. Вообичаено се користи во готвењето (особено во медитеранските држави), козметиката, фармацијата и како гориво за традиционалните кандилата.

Маслиновото масло е значително богато со мононезаситени масти, особено олеинска киселина. Епидемиолошки студии покажуваат дека поголем процент на мононезаситени масти во исхраната е поврзано со намалување на ризикот од коронарна срцева болест.

Особено ценето е т.н. „девствено маслиново масло“.

Предлошка:Кулинарство-никулец