Прејди на содржината

Саракино (грчки остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саракино
Σαρακηνό/Σαρακήνο
Географија
Координати: 37°50′N 24°56′E / 37.833° СГШ; 24.933° ИГД / 37.833; 24.933
Островски ланец: Споради
Површина:[1] 3,4 км²
Управување
Грција Грција
Периферија: Централна Грција
Префектура: Евбеја
Статистики
Население: 0 (од 2001)
Густина: 0 жит/км²


Карта на Споради, вклучувајќи го и Саракино
Карта на Споради, вклучувајќи го и Саракино

Саракино (грчки: 'Σαρακηνό или Σαρακήνο') е мало островче во Егејското Море, кое се наоѓа на мало растојание југозападно од Скирос. Административно припаѓа на префектурата Евбеја во Општина Скирос. Островот не е населен. Површината на островот е 3,4 км2, и со тоа се наоѓа на 122-рото место по големина меѓу грчките острови. Највисоката точка на островот е 131 метар.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основни одлики“. МВР. www.ypes.gr. Посетено на 8 јули 2007.