Места (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Места
Δήμος Νέστου
Dimos Nestou - East Macedonia - Thrace.svg
Општина Места в областа Источна Македонија и Тракија
Податоци
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Кавала
Гео. област:
Население: 23 486 (2001)
Седиште: Саришабан
Нас. места: 39
Пошт. бр.: 642 00
Пов. бр.: 25920-2
Портал: nestos.gr

Места (грчки: Δήμος Νέστου, Димос Несту) — општина во Кавалскиот округ на Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Административен центар е градот Саришабан (Хрисуполи). Општината опфаќа 39 населени места по долното течение на реката Места (Нестос), по која е наречена.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Места е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на три стари општини: Саришабан (Хрисуполи), Керемидли (Керамоти) и Орино.

Општинска единица Саришабан[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Саришабан на картата на некогашниот округ Кавала.

Според пописот од 2001 г., општината Саришабан има 15 678 жители. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Саришабан
  • град Саришабан (Χρυσούπολη, Хрисуполи) - 8004 жители
 • Општински оддел Беклемеш
  • село Беклемеш (Διαλεκτό, Дијалекто) - 128 жители
  • село Арапли (Εκλεκτό, Еклекто) - 0 жители
  • село Агалар (Κρήνη, Крини) - 50 жители
 • Општински оддел Бојнус Кизли
 • Општински оддел Дојран
  • село Дојран (Γραβούνα, Гравуна) - 849 жители
 • Општински оддел Еретли Маала
  • село Еретли Маала (Стар Саришабан или Ески Саришабан); Ερατεινό, Ератино) - 883 жители
 • Општински оддел Инџес
  • село Инџес (или Инџелер; Παράδεισος, Парадисос) - 429 жители
 • Општински оддел Каја Бунар
 • Општински оддел Караџаќој
 • Општински оддел Караџилар
 • Општински оддел Корудере
 • Општински оддел Ново Домашли
  • село Ново Домашли (или Хаџи Оглу Омбаши; Ποντολίβαδο, Пондоливадо) - 288 жители
  • село Домашли (Άνω Ποντολίβαδο, Ано Пондоливадо) - 138 жители
  • село Ениќој (Νέα Κώμη, Неја Коми) - 50 жители
 • Општински оддел Органџи
  • село Органџи (Χρυσοχώρι, Хрисохори) - 1793 жители
 • Општински оддел Чобанли
  • село Чобанли (Αβραμυλιά, Аврамилија) - 27 жители
  • село Силеџеклер (Δαμασκηνιά, Дамаскинија) - 21 жител

Општинска единица Керемидли[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Керемидли на картата на некогашниот округ Кавала.

Според пописот од 2001 г., општината Керемидли (Δήμος Κεραμωτής) со седиште во Керемидли (Керамоти) има 7 376 жители. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Керемидли
 • Општински оддел Кури
  • село Кури (Αγίασμα, Ајасма) (1158 жители)
  • село Курска Плажа (Παραλία Αγιάσματος, Паралија Ајасматос) (0 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Кутунџали
  • село Кутунџали (или Сусурќој; Πηγές, Пигес) (1036 жители)
 • Општински оддел Чапранди Чифлик

Општинска единица Орино[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Орино на картата на некогашниот округ Кавала.

Според пописот од 2001 г., општината Орино (Δήμος Ορεινου) со седиште во Мунчино (Лекани) има 1 769 жители. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Мунчино
  • село Мунчино (или Мунџинос; Λεκάνη, Лекани) - 608 жители
 • Општински оддел Дарова
  • село Дарова (или Дари Ева; Κεχρόκαμπος, Кехрокампос) - 522 жители
 • Општински оддел Караманли
  • село Караманли (Άγιος Κοσμάς, Агиос Козмас) - 35 жители
  • село Муратли (Σκοπός, Скопос) - 25 жители
 • Општински оддел Караџова
  • село Караџова (или Караџа Обаси; Ελαφοχώρι, Елафохори) - 118 жители
 • Општински оддел Недерли
 • Општински оддел Олаџак
  • село Олаџак (Πλαταμώνας, Платамонас) - 159 жители
 • Општински оддел Узунќој
 • Општински оддел Чајлик
  • село Чајлик (Διπόταμος, Дипотамос) - 106 жители

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]