Кос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кос (грчки: Κως — еден од поголемите острови во групацијата Додеканез во источна Грција. Всушност островот припаѓа на округот Кос во рамки на периферијата Јужен Егеј, како средишен остров, каде со околните острови и хриди сочинува посебна општина. Главно место на островот е истоимениот град Кос, истовремено и седиште на округот.

Преубавите плажи се обележје на Кос

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]