Додеканези

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Додеканези или Додекани (грчки: Δωδεκάνησα) е островска група во југоисточниот краен дел на Егејско Море, прилично оддалечени од копнениот дел на Грција во близина на егејскиот брег на Турција. Групата се состои од околу 160 острови, од кои 12 поголеми и позначајни. Најголем и најважен град е Родос кој се наоѓа на истоимениот остров Родос. Зафаќаат површина од 2.714 километри квадратни и население од над 200.000. Најголемите острови се: