Ериниа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ериниа
Ερηνιά
Ериниа is located in Грција
Ериниа
Ериниа
Координати: 38°49′48″ N; 24°25′59″ E / 38.83° СГШ; 24.433° ИГД / 38.83; 24.433Координати: 38°49′48″ N; 24°25′59″ E / 38.83° СГШ; 24.433° ИГД / 38.83; 24.433
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Грција
ОкругЕвбеја
Површина
 • Вкупна0,55 км2 (0,21 ми2)
Најг. вис.&1000000000000001500000015 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ериниа (грчки: Ερηνιά) — мал грчки остров, кој е дел од Спорадите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.