Скирос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скирос
Σκύρος
Хора
Хора
Скирос is located in Грција
Скирос
Скирос
Местоположба во областа
2011 Dimos Skyrou.png
Координати: 38°53′N 24°31′E / 38.883° СГШ; 24.517° ИГД / 38.883; 24.517Координати: 38°53′N 24°31′E / 38.883° СГШ; 24.517° ИГД / 38.883; 24.517
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Грција
ОкругЕвбеја
Површина
 • Општина223,10 км2 (8,610 ми2)
Најг. вис.&10000000000000792000000792 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2011)[1]
 • Општ.2.994
 • Општ. густина0,13/км2 (0,35/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.340 07
Повик. бр.22x0
Рег. таб.ΧΑ

Скирос (грчки: Σκύρος) — остров во Грција, најјужниот остров од Споради во Егејското Море. Околу вториот милениум п.н.е. и малку подоцна, островот бил познат како Остров каде живееле Магнечаните. На 209 квадратни километри, тој е најголемиот остров на Споради и има население од околу 3.000 жители (во 2011 година). Таа Тој дел од регионалната единица Евбеја.

Грчките воздухопловни сили имаат голема база во Скирос, поради стратегиската локација на островот во средината на Егејското Море.

Општина[уреди | уреди извор]

Општината Скирос е дел од регионалната единица на Евбеја[2]. Покрај островот, Скирос се состои од малиот населен остров Скиропула и неколку помали ненаселени острови. Вкупната површина на општината е 223,10 квадратни километри[3].

Географија[уреди | уреди извор]

Сателитска слика

Северот на островот е покриен со шума, додека на југ се наоѓа највисоката планина на островот Кочила (792 м). Главниот град на островот исто така се вика Скирос (или, локално, Хора). Главното пристаниште, на западниот брег, е Линарија. Островот има замок, кој датира од венецијанската управа (13-ти до 15 век), византиски манастир, гроб на англискиот поет Руперт Брук. Постојат многу плажи на брегот. Островот има своја раса на коњи.

Историја[уреди | уреди извор]

Според старогрчката митологија, Тезеј умрел на Скирос кога локалниот крал, Ликомед, го фрлил од карпа. Островот исто така е познат во митовите како место од каде што Ахил отпловил за Троја откако Одисеј го открил во дворот на Ликомед. Неоптелем, синот на Ахил, бил од Скирос. Малиот залив наречен Ахили ​​на источниот брег на островот се смета дека е место каде што Ахил заминал со Грците[4].

Во 475 п.н.е., според Тукидид (1.98), Кимон го освоил целиот остров. Од тој датум, атинските доселеници го колонизирале и станале дел од Атинската Империја. Островот имал стратешката трговска позиција помеѓу Атика и Црното Море (Атина зависела од снабдувањето со жито).

Во 340 п.н.е. Македонците го презеле островот и владееле до него до 192 п.н.е., кога кралот Филип V го вратил на Атина.

По Четвртата крстоносна војна од 1202-1204, островот станал дел од Геремија Гиси.

Историско население[уреди | уреди извор]

Година Население
1981 2,757
1991 1,806
2001 2,602
2011 2,994

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Kallikratis law Архивирано на 27 април 2017 г. Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. „Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)“ (PDF) (грчки). National Statistical Service of Greece.
  4. See scholia (bT) ad Iliad 9.326 for the latter story and the harbor's name.