Делос

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дилос)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За друга употреба видете Делос (појаснување).
Делос
Δήλος
Географија
GR Delos.PNG
Координати: 37°23′ СГШ 25°15′ ИГД / 
Островски ланец: Киклади
Површина:[1] 40 км²
Највисока точка: Китнос (112 m)
Управување
Грција Грција
Периферија: Јужен Егеј
Префектура: Киклади
Статистики
Население: 14 (од 2001)
Густина: 0 жит/км²
Пошт. бр.: 841 xx
Повик. бр.: 22890
Код на регистарски таблички: EM

Дел или Делос (грчки: Δήλος) е остров во западниот дел на Егејското Море. Во Древна Грција се сметал за свет град бидејќи, според легендите, на овој остров биле родени близнаците Артемида и Аполон. Од 1990 година Делос е под заштита на УНЕСКО.

Светско наследство на УНЕСКО
Делос
Назив според описот на списокот
Колона со фалус во Стивадион
Вид Културно
Критериуми ii, iii, iv, vi
Навод 530
Регион по УНЕСКО Европа и Северна Америка
Координати 37° СГШ 25° ИГД / 
Запис
Прогласено 1990 (14-то. заседание)
Делос се наоѓа во Грција<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -176.9%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Location of Делос
Лавовите на Дилос

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Основни карактеристики“. МВР. www.ypes.gr. http://www.ypes.gr/topiki.htm. посет. 8 јули 2007 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]