Ранохристијански и византиски споменици во Солун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ранохристијански и византиски споменици во Солун
светско наследство на УНЕСКО
Карта на старините во Солун
МестоСолун, Егејска Македонија, Грција
Критериумкултурно: (i), (ii), (iv)
Навод456
Запис1988 (XII заседание)
Координати40°38′18″N 22°57′54″E / 40.63833° СГШ; 22.96500° ИГД / 40.63833; 22.96500Координати: 40°38′18″N 22°57′54″E / 40.63833° СГШ; 22.96500° ИГД / 40.63833; 22.96500

Солун повеќе векови бил втор град по важност во Византија, и одиграл важна улога за христијанството во средниот век. Затоа, градот изобилува со впечатливи зданија од тие векови. Во 1988 г. петнаесет градби во него се прогласени за светско наследство на УНЕСКО:[1][2]

Име Период Слика
Св. Ѓорѓи“ (Галериева гробница) IV век
Солунски ѕидини IV – V век
Пресв. Богородица Неракотворна V век
Латомски манастир VI век
Св. Димитрија VII век
Св. Софија VIII век
Пресв. Богородица Казанџиска XI век
Св. Катерина XIII век
Св. Пантелејмон XIV век
Св. Апостоли XIV век
Св. Никола Сирак XIV век
Св. Спас XIV век
Влатадон XIV век
Св. Илија XIV век
Византиска бања XIV век

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Paleochristian and Byzantine Monuments of Thessalonika“. UNESCO. Посетено на 30 јули 2012.
  2. „ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ UNESCO: Παλαιοχριστιανικά και Βυζαντινά μνημεία Θεσσαλονίκης“. Hellenic National Commission for UNESCO. Архивирано од изворникот на 27 јуни 2012. Посетено на 30 јули 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]