Црква „Св. Никола Сирак“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола Сирак
Αγίου Νικολάου Ορφανού
Поглед на црквата од југоисток
Карта
40°38′15.92″N 22°57′21.56″E / 40.6377556° СГШ; 22.9559889° ИГД / 40.6377556; 22.9559889Координати: 40°38′15.92″N 22°57′21.56″E / 40.6377556° СГШ; 22.9559889° ИГД / 40.6377556; 22.9559889
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1310 - 1320
Управа
ЕпархијаСолунска
Поглед од запад

Свети Никола Сирак (грчки: Ναός Αγίου Νικολάου Ορφανού) — средновековна црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1] Во 1988 г. е прогласена за светско наследство на УНЕСКО како дел од Ранохристијанските и византиски споменици во Солун.[2][3]

Историја[уреди | уреди извор]

Според живописот, цркцата се датира меѓу 1310 и 1320 г. Денес црквата претставува еднособна градба со дрвен покрив и два параклиса. Фреските се сметаат за ремек-дело и се меѓу најцелосно и најдобро зачуваните во Солун. Меѓу другото, на нив е претставен животот на Свети Никола, некои од чудата на Христос, житието на Свети Герасим и други. Капителите се живописани. Фреските се откриени во 1957 - 1960 г. во текот на реконструктивните работи.[1]

Фрески[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ναός Αγίου Νικολάου Ορφανού“. Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Архивирано од изворникот на 2016-09-16. Посетено на 20 мај 2014.
  2. „Paleochristian and Byzantine Monuments of Thessalonika“. UNESCO. Посетено на 11 јули 2016.
  3. „ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ UNESCO: Παλαιοχριστιανικά και Βυζαντινά μνημεία Θεσσαλονίκης“. Hellenic National Commission for UNESCO. Архивирано од изворникот на 2012-06-27. Посетено на 11 јули 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]