Црква „Св. Апостоли“ - Солун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Апостоли
Αγίων Αποστόλων
Поглед на црквата
Карта
40°38′34.22″N 22°56′15.17″E / 40.6428389° СГШ; 22.9375472° ИГД / 40.6428389; 22.9375472Координати: 40°38′34.22″N 22°56′15.17″E / 40.6428389° СГШ; 22.9375472° ИГД / 40.6428389; 22.9375472
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкрстокуполен храм
Завршена1312 - 1315
Управа
ЕпархијаСолунска
Илустрација на црквата од Мери Аделаид Вокер, 1864 г.

Свети Апостоли (грчки: Αγίων Αποστόλων) — средновековна црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1] Во 1988 г. е прогласена за светско наследство на УНЕСКО како дел од Ранохристијанските и византиски споменици во Солун.[2][3][4]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на почетокот на улицата „Олимпос“, на истоимениот плоштад „Свети Апостоли“ близу западните градски ѕидови и урнатата Литиска порта.[4]

Историја[уреди | уреди извор]

Храмот е изграден меѓу 1312 и 1315 г. од патријархот Нифонт I (1310 – 1314) како црква на машкиот манастир „Пресв. Богородица Скоропослушница“. Основачот е спомнат на надвлезниот натпис како „Πατριάρχης και κτήτωρ“ („Патријарх и ктитор“) и на керамопластичните натписи на западниот и јужниот ѕид. Натписот на источниот ѕид ги споменува истиот патријарх и неговиот ученик, игуменот Павле како прв и втор ктитор на манастирот.[4]

Иконографијата во храмот е со висока уметничка вредност.[1]

За време на османлиското владеење црквата е претворена муслимански храм под името „Соук-су џамија“.[5]

Живопис[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ναός Αγίων Αποστόλων, Θεσσαλονίκη“. Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Архивирано од изворникот на 2021-09-28. Посетено на 28 мај 2014.
  2. „Paleochristian and Byzantine Monuments of Thessalonika“. UNESCO. Посетено на 11 јули 2016.
  3. „ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ UNESCO: Παλαιοχριστιανικά και Βυζαντινά μνημεία Θεσσαλονίκης“ (грчки). Hellenic National Commission for UNESCO. Архивирано од изворникот на 2016-12-24. Посетено на 11 јули 2016. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help)
  4. 4,0 4,1 4,2 „Ναός Αγίων Αποστόλων, Θεσσαλονίκη“. Greek Orthodox Religious Tourism. Посетено на 24 октомври 2016.
  5. Papagiannopoulos, Apostolos. Monuments of Thessaloniki, Rekos ltd., 2015, p.73

Надворешни врски[уреди | уреди извор]