Прејди на содржината

Византиска бања (Солун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палеохристијански и византиски споменици во Солун
светско наследство на УНЕСКО
Критериумкултура: i, ii, iv
Навод456
Запис1988 (12 заседание)
Координати40°38′24″N 22°57′12″E / 40.640026° СГШ; 22.953464° ИГД / 40.640026; 22.953464

Византиската бања (грчки: Βυζαντινά Λουτρά Άνω Πόλης) во стариот дел од Солун е единствената бања која е останата до денес од византискиот период во Грција. Се наоѓа на улицата Теотокопулу во горниот стар дел на градот Солун.

Бањата потекнува од доцниот 13 век или од почетокот на 14 век, и постојано била во употреба сè до 1940 година. Оригиналната градба ја следи линијата на типичната римска бања, со фригидариум, тепидариум и калдариум, секоја од нив со по две простории. На северниот дел се наоѓа цистерна од која бањата се снабдувала со вода. Во византиско време, бањата ја користеле и мажи и жени, а за време на отоманскиот период бањата била строго поделена на женски и машки дел, со тоа што двете простории биле одделени.

Во 1988 геодина, вклучена е во списокот на Старохристијански и византиски споменици на Солун, список на светско наследство на УНЕСКО.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Kourkoutidou-Nikolaidou, E.; Tourta, A. (1997), Wandering in Byzantine Thessaloniki, Kapon Editions, стр. 87–88, ISBN 960-7254-47-3

Наводи[уреди | уреди извор]