1312

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1312 во разни календари
Грегоријански календар1312
MCCCXII
Ab urbe condita2065
Ерменски календар761
ԹՎ ՉԿԱ
Асирски календар6062
Балиски календар1233–1234
Бенгалски календар719
Берберски календар2262
Будистички календар1856
Бурмански календар674
Византиски календар6820–6821
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4008 или 3948
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4009 или 3949
Коптски календар1028–1029
Етиопски календар1304–1305
Еврејски календар5072–5073
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1368–1369
 - Сачка ера1233–1234
 - Кали-југа4412–4413
Холоценски календар11312
Игбоански календар312–313
Ирански календар690–691
Исламски календар711–712
Јапонски календарОчо 2 / Шова 1
(正和元年)
Јавански календар1223–1224
Јулијански календар1312
MCCCXII
Корејски календар3645
Мингуо-календар600 пред Р. Кина
民前600年
Нанакшахи−156
Тајландски сончев календар1854–1855
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1438 или 1057 или 285
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1439 или 1058 или 286

1312 (MCCCXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1312 година од новата ера, 312. од вториот милениум, 12. од XIV век и трета од 1310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6820 и 6821 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6062 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5072 и 5073 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2065.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1312 година се протега во 3948 и 3949, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4008 и 4009 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1855. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 711 и 712 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Битката кај Розгановце
  • 15 јуни – Унгарските сили предводени од кралот Карло Роберт победиле во битката кај Розгановце. Бунтовничката војска била разбиена, а Карло ја проширил својата моќ во Унгарија.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1312 на Ризницата ?