1384

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1384 г.  во други календари
Грегоријански календар 1384
MCCCLXXXIV
Ab urbe condita 2137
Асирски календар 6134
Бахајски календар -460–-459
Бенгалски календар 791
Берберски календар 2334
Будистички календар 1928
Бурмански календар 746
Византиски календар 6892–6893
Еврејски календар 5144–5145
Ерменски календар 833
ԹՎ ՊԼԳ
Етиопски календар 1376–1377
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 384–385
Ирански календар 762–763
Исламски календар 785–786
Јапонски календар
Јулијански календар 1384    MCCCLXXXIV
Кинески календар 癸亥年月日
(4020/4080)
— до —
甲子年月日
(4021/4081)
Коптски календар 1100–1101
Корејски календар 3717
Календар Мингуо 528 пред РК
民前528年
Селевкидски календар 1695–1696
Тајландски сончев календар 1927
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1440–1441
 - Шака самват 1306–1307
 - Кали југа 4485–4486
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -408Грешка во Lua: Неважечки број -407
-408–-407
Холоценски календар 11384
Џуче-календар нема (пред 1912)

1384 (MCCCLXXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1384. година од новата ера, 384. од вториот милениум, 84. од 14 век и петта од 1380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6892 и 6893 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6134 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5144 и 5145 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2137.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1384. година се протега во 4020 и 4021, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4080 и 4081 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1927. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 785 и 786 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]