1361

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1361 г.  во други календари
Грегоријански календар 1361
MCCCLXI
Ab urbe condita 2114
Асирски календар 6111
Бахајски календар -483–-482
Бенгалски календар 768
Берберски календар 2311
Будистички календар 1905
Бурмански календар 723
Византиски календар 6869–6870
Еврејски календар 5121–5122
Ерменски календар 810
ԹՎ ՊԺ
Етиопски календар 1353-1354
Игбоански календар 361–362
Ирански календар 739–740
Исламски календар 762–763
Јулијански календар 1361    MCCCLXI
Кинески календар 庚子年月日
(3997/4057)
— до —
辛丑年月日
(3998/4058)
Коптски календар 1077–1078
Корејски календар 3694
Календар Мингуо 551 пред РК
民前551年
Селевкидски календар 1672–1673
Тајландски сончев календар 1904
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1417–1418
 - Шака самват 1283–1284
 - Кали југа 4462–4463
Холоценски календар 11361
Џуче-календар нема (пред 1912)

1361 (MCCCLXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1361. година од новата ера, 361. од вториот милениум, 61. од 14 век и втора од 1360-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6869 и 6870 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6111 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5121 и 5122 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2114.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1361. година се протега во 3997 и 3998, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4057 и 4058 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1904. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 762 и 763 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]