1372

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1372 во разни календари
Грегоријански календар1372
MCCCLXXII
Ab urbe condita2125
Ерменски календар821
ԹՎ ՊԻԱ
Асирски календар6122
Балиски календар1293–1294
Бенгалски календар779
Берберски календар2322
Будистички календар1916
Бурмански календар734
Византиски календар6880–6881
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4068 или 4008
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4069 или 4009
Коптски календар1088–1089
Етиопски календар1364–1365
Еврејски календар5132–5133
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1428–1429
 - Сачка ера1293–1294
 - Кали-југа4472–4473
Холоценски календар11372
Игбоански календар372–373
Ирански календар750–751
Исламски календар773–774
Јапонски календарОан 5
(応安5年)
Јавански календар1285–1286
Јулијански календар1372
MCCCLXXII
Корејски календар3705
Мингуо-календар540 пред Р. Кина
民前540年
Нанакшахи−96
Тајландски сончев календар1914–1915
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1498 или 1117 или 345
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1499 или 1118 или 346

1372 (MCCCLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1372 година од новата ера, 372. од вториот милениум, 72. од XIV век и трета од 1370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6880 и 6881 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6122 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5132 и 5133 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2125.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1372 година се протега во 4008 и 4009, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4068 и 4069 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1915. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 773 и 774 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1372 на Ризницата ?