1301

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1301 во разни календари
Грегоријански календар1301
MCCCI
Ab urbe condita2054
Ерменски календар750
ԹՎ ՉԾ
Асирски календар6051
Балиски календар1222–1223
Бенгалски календар708
Берберски календар2251
Будистички календар1845
Бурмански календар663
Византиски календар6809–6810
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3997 или 3937
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3998 или 3938
Коптски календар1017–1018
Етиопски календар1293–1294
Еврејски календар5061–5062
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1357–1358
 - Сачка ера1222–1223
 - Кали-југа4401–4402
Холоценски календар11301
Игбоански календар301–302
Ирански календар679–680
Исламски календар700–701
Јапонски календарШоан 3
(正安3年)
Јавански календар1212–1213
Јулијански календар1301
MCCCI
Корејски календар3634
Мингуо-календар611 пред Р. Кина
民前611年
Нанакшахи−167
Тајландски сончев календар1843–1844
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1427 или 1046 или 274
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1428 или 1047 или 275

1301 (MCCCI) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1301 година од новата ера, 301. од вториот милениум, 1. од XIV век и втора од 1300-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6809 и 6810 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6051 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5061 и 5062 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2054.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1301 година се протега во 3937 и 3938, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3997 и 3998 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1844. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 700 и 701 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1301 на Ризницата ?