1320

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1320 г.  во други календари
Грегоријански календар 1320
MCCCXX
Ab urbe condita 2073
Асирски календар 6070
Бахајски календар -524–-523
Бенгалски календар 727
Берберски календар 2270
Будистички календар 1864
Бурмански календар 682
Византиски календар 6828–6829
Еврејски календар 5080–5081
Ерменски календар 769
ԹՎ ՉԿԹ
Етиопски календар 1312-1313
Игбоански календар 320–321
Ирански календар 698–699
Исламски календар 719–720
Јулијански календар 1320    MCCCXX
Кинески календар 己未年月日
(3956/4016)
— до —
庚申年月日
(3957/4017)
Коптски календар 1036–1037
Корејски календар 3653
Календар Мингуо 592 пред РК
民前592年
Селевкидски календар 1631–1632
Тајландски сончев календар 1863
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1376–1377
 - Шака самват 1242–1243
 - Кали југа 4421–4422
Холоценски календар 11320
Џуче-календар нема (пред 1912)

1320 (MCCCXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1320. година од новата ера, 320. од вториот милениум, 20. од 14 век и прва од 1320-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6828 и 6829 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6070 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5080 и 5081 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2073.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1320. година се протега во 3956 и 3957, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4016 и 4017 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1863. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 719 и 720 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]