1397

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1397 г.  во други календари
Грегоријански календар 1397
MCCCXCVII
Ab urbe condita 2150
Асирски календар 6147
Бахајски календар -447–-446
Бенгалски календар 804
Берберски календар 2347
Будистички календар 1941
Бурмански календар 759
Византиски календар 6905–6906
Еврејски календар 5157–5158
Ерменски календар 846
ԹՎ ՊԽԶ
Етиопски календар 1389-1390
Игбоански календар 397–398
Ирански календар 775–776
Исламски календар 799–800
Јапонски календар Оеи 4
(4年)
Јулијански календар 1397    MCCCXCVII
Кинески календар 丙子年月日
(4033/4093)
— до —
丁丑年月日
(4034/4094)
Коптски календар 1113–1114
Корејски календар 3730
Календар Мингуо 515 пред РК
民前515年
Селевкидски календар 1708–1709
Тајландски сончев календар 1940
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1453–1454
 - Шака самват 1319–1320
 - Кали југа 4498–4499
Холоценски календар 11397
Џуче-календар нема (пред 1912)

1397 (MCCCXCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1397. година од новата ера, 397. од вториот милениум, 97. од 14 век и осма од 1390-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6905 и 6906 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6147 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5157 и 5158 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2150.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1397. година се протега во 4033 и 4034, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4093 и 4094 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1940. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 799 и 800 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]