1371

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1371 г.  во други календари
Грегоријански календар 1371
MCCCLXXI
Ab urbe condita 2124
Асирски календар 6121
Бахајски календар -473–-472
Бенгалски календар 778
Берберски календар 2321
Будистички календар 1915
Бурмански календар 733
Византиски календар 6879–6880
Еврејски календар 5131–5132
Ерменски календар 820
ԹՎ ՊԻ
Етиопски календар 1363-1364
Игбоански календар 371–372
Ирански календар 749–750
Исламски календар 772–773
Јулијански календар 1371    MCCCLXXI
Кинески календар 庚戌年月日
(4007/4067)
— до —
辛亥年月日
(4008/4068)
Коптски календар 1087–1088
Корејски календар 3704
Календар Мингуо 541 пред РК
民前541年
Селевкидски календар 1682–1683
Тајландски сончев календар 1914
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1427–1428
 - Шака самват 1293–1294
 - Кали југа 4472–4473
Холоценски календар 11371
Џуче-календар нема (пред 1912)

1371 (MCCCLXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1371. година од новата ера, 371. од вториот милениум, 71. од 14 век и втора од 1370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6879 и 6880 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6121 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5131 и 5132 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2124.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1371. година се протега во 4007 и 4008, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4067 и 4068 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1914. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 772 и 773 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]