Прејди на содржината

1302

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1302 во разни календари
Грегоријански календар1302
MCCCII
Ab urbe condita2055
Ерменски календар751
ԹՎ ՉԾԱ
Асирски календар6052
Балиски календар1223–1224
Бенгалски календар709
Берберски календар2252
Будистички календар1846
Бурмански календар664
Византиски календар6810–6811
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3998 или 3938
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3999 или 3939
Коптски календар1018–1019
Етиопски календар1294–1295
Еврејски календар5062–5063
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1358–1359
 - Сачка ера1223–1224
 - Кали-југа4402–4403
Холоценски календар11302
Игбоански календар302–303
Ирански календар680–681
Исламски календар701–702
Јапонски календарШоан 4 / Кенген 1
(乾元元年)
Јавански календар1213–1214
Јулијански календар1302
MCCCII
Корејски календар3635
Мингуо-календар610 пред Р. Кина
民前610年
Нанакшахи−166
Тајландски сончев календар1844–1845
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1428 или 1047 или 275
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1429 или 1048 или 276

1302 (MCCCII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1302 година од новата ера, 302. од вториот милениум, 2. од XIV век и трета од 1300-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6810 и 6811 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6052 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5062 и 5063 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2055.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1302 година се протега во 3938 и 3939, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3998 и 3999 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1845. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 701 и 702 исламска година.

Ацоне Висконти

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1302 на Ризницата ?