1323

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1323 во разни календари
Грегоријански календар1323
MCCCXXIII
Ab urbe condita2076
Ерменски календар772
ԹՎ ՉՀԲ
Асирски календар6073
Балиски календар1244–1245
Бенгалски календар730
Берберски календар2273
Будистички календар1867
Бурмански календар685
Византиски календар6831–6832
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4019 или 3959
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4020 или 3960
Коптски календар1039–1040
Етиопски календар1315–1316
Еврејски календар5083–5084
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1379–1380
 - Сачка ера1244–1245
 - Кали-југа4423–4424
Холоценски календар11323
Игбоански календар323–324
Ирански календар701–702
Исламски календар722–723
Јапонски календарГенко 3
(元亨3年)
Јавански календар1234–1235
Јулијански календар1323
MCCCXXIII
Корејски календар3656
Мингуо-календар589 пред Р. Кина
民前589年
Нанакшахи−145
Тајландски сончев календар1865–1866
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1449 или 1068 или 296
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1450 или 1069 или 297

1323 (MCCCXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1323 година од новата ера, 323. од вториот милениум, 23. од XIV век и четвртта од 1320-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6831 и 6832 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6073 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5083 и 5084 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2076.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1323 година се протега во 3959 и 3960, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4019 и 4020 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1866. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 722 и 723 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Свети Тома Аквински

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1323 на Ризницата ?