1396

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1396 г.  во други календари
Грегоријански календар 1396
MCCCXCVI
Ab urbe condita 2149
Асирски календар 6146
Бахајски календар -448–-447
Бенгалски календар 803
Берберски календар 2346
Будистички календар 1940
Бурмански календар 758
Византиски календар 6904–6905
Еврејски календар 5156–5157
Ерменски календар 845
ԹՎ ՊԽԵ
Етиопски календар 1388-1389
Игбоански календар 396–397
Ирански календар 774–775
Исламски календар 798–799
Јапонски календар Оеи 3
(3年)
Јулијански календар 1396    MCCCXCVI
Кинески календар 乙亥年月日
(4032/4092)
— до —
丙子年月日
(4033/4093)
Коптски календар 1112–1113
Корејски календар 3729
Календар Мингуо 516 пред РК
民前516年
Селевкидски календар 1707–1708
Тајландски сончев календар 1939
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1452–1453
 - Шака самват 1318–1319
 - Кали југа 4497–4498
Холоценски календар 11396
Џуче-календар нема (пред 1912)

1396 (MCCCXCVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1396. година од новата ера, 396. од вториот милениум, 96. од 14 век и седма од 1390-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6904 и 6905 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6146 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5156 и 5157 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2149.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1396. година се протега во 4032 и 4033, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4092 и 4093 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1939. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 798 и 799 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]