1355

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1355 г.  во други календари
Грегоријански календар 1355
MCCCLV
Ab urbe condita 2108
Асирски календар 6105
Бахајски календар -489–-488
Бенгалски календар 762
Берберски календар 2305
Будистички календар 1899
Бурмански календар 717
Византиски календар 6863–6864
Еврејски календар 5115–5116
Ерменски календар 804
ԹՎ ՊԴ
Етиопски календар 1347-1348
Игбоански календар 355–356
Ирански календар 733–734
Исламски календар 755–756
Јулијански календар 1355    MCCCLV
Кинески календар 甲午年月日
(3991/4051)
— до —
乙未年月日
(3992/4052)
Коптски календар 1071–1072
Корејски календар 3688
Календар Мингуо 557 пред РК
民前557年
Селевкидски календар 1666–1667
Тајландски сончев календар 1898
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1411–1412
 - Шака самват 1277–1278
 - Кали југа 4456–4457
Холоценски календар 11355
Џуче-календар нема (пред 1912)

1355 (MCCCLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1355. година од новата ера, 355. од вториот милениум, 55. од 14 век и шеста од 1350-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6863 и 6864 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6105 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5115 и 5116 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2108.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1355. година се протега во 3991 и 3992, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4051 и 4052 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1898. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 755 и 756 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]