1399

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1399 во разни календари
Грегоријански календар1399
MCCCXCIX
Ab urbe condita2152
Ерменски календар848
ԹՎ ՊԽԸ
Асирски календар6149
Балиски календар1320–1321
Бенгалски календар806
Берберски календар2349
Будистички календар1943
Бурмански календар761
Византиски календар6907–6908
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4095 или 4035
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4096 или 4036
Коптски календар1115–1116
Етиопски календар1391–1392
Еврејски календар5159–5160
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1455–1456
 - Сачка ера1320–1321
 - Кали-југа4499–4500
Холоценски календар11399
Игбоански календар399–400
Ирански календар777–778
Исламски календар801–802
Јапонски календарОеј 6
(応永6年)
Јавански календар1313–1314
Јулијански календар1399
MCCCXCIX
Корејски календар3732
Мингуо-календар513 пред Р. Кина
民前513年
Нанакшахи−69
Тајландски сончев календар1941–1942
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1525 или 1144 или 372
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1526 или 1145 или 373

1399 (MCCCXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1399 година од новата ера, 399. од вториот милениум, 99. од XIV век и последна од 1390-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6907 и 6908 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6149 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5159 и 5160 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2152.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1399 година се протега во 4035 и 4036, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4095 и 4096 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1942. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 801 и 802 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1399 на Ризницата ?