Прејди на содржината

1388

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1388 во разни календари
Грегоријански календар1388
MCCCLXXXVIII
Ab urbe condita2141
Ерменски календар837
ԹՎ ՊԼԷ
Асирски календар6138
Балиски календар1309–1310
Бенгалски календар795
Берберски календар2338
Будистички календар1932
Бурмански календар750
Византиски календар6896–6897
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4084 или 4024
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4085 или 4025
Коптски календар1104–1105
Етиопски календар1380–1381
Еврејски календар5148–5149
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1444–1445
 - Сачка ера1309–1310
 - Кали-југа4488–4489
Холоценски календар11388
Игбоански календар388–389
Ирански календар766–767
Исламски календар789–790
Јапонски календарКакеј 2
(嘉慶2年)
Јавански календар1301–1302
Јулијански календар1388
MCCCLXXXVIII
Корејски календар3721
Мингуо-календар524 пред Р. Кина
民前524年
Нанакшахи−80
Тајландски сончев календар1930–1931
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1514 или 1133 или 361
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1515 или 1134 или 362

1388 (MCCCLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1388 година од новата ера, 388. од вториот милениум, 88. од XIV век и деветта од 1380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6896 и 6897 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6138 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5148 и 5149 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2141.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1388 година се протега во 4024 и 4025, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4084 и 4085 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1931. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 789 и 790 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1388 на Ризницата ?