Прејди на содржината

1363

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1363 во разни календари
Грегоријански календар1363
MCCCLXIII
Ab urbe condita2116
Ерменски календар812
ԹՎ ՊԺԲ
Асирски календар6113
Балиски календар1284–1285
Бенгалски календар770
Берберски календар2313
Будистички календар1907
Бурмански календар725
Византиски календар6871–6872
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4059 или 3999
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4060 или 4000
Коптски календар1079–1080
Етиопски календар1355–1356
Еврејски календар5123–5124
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1419–1420
 - Сачка ера1284–1285
 - Кали-југа4463–4464
Холоценски календар11363
Игбоански календар363–364
Ирански календар741–742
Исламски календар764–765
Јапонски календарЏоџи 2
(貞治2年)
Јавански календар1276–1277
Јулијански календар1363
MCCCLXIII
Корејски календар3696
Мингуо-календар549 пред Р. Кина
民前549年
Нанакшахи−105
Тајландски сончев календар1905–1906
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1489 или 1108 или 336
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1490 или 1109 или 337

1363 (MCCCLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1363 година од новата ера, 363. од вториот милениум, 63. од XIV век и четвртта од 1360-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6871 и 6872 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6113 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5123 и 5124 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2116.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1363 година се протега во 3999 и 4000, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4059 и 4060 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1906. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 764 и 765 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1363 на Ризницата ?