1378

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1378 г.  во други календари
Грегоријански календар 1378
MCCCLXXVIII
Ab urbe condita 2131
Асирски календар 6128
Бахајски календар -466–-465
Бенгалски календар 785
Берберски календар 2328
Будистички календар 1922
Бурмански календар 740
Византиски календар 6886–6887
Еврејски календар 5138–5139
Ерменски календар 827
ԹՎ ՊԻԷ
Етиопски календар 1370-1371
Игбоански календар 378–379
Ирански календар 756–757
Исламски календар 779–780
Јулијански календар 1378    MCCCLXXVIII
Кинески календар 丁巳年月日
(4014/4074)
— до —
戊午年月日
(4015/4075)
Коптски календар 1094–1095
Корејски календар 3711
Календар Мингуо 534 пред РК
民前534年
Селевкидски календар 1689–1690
Тајландски сончев календар 1921
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1434–1435
 - Шака самват 1300–1301
 - Кали југа 4479–4480
Холоценски календар 11378
Џуче-календар нема (пред 1912)

1378 (MCCCLXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1378. година од новата ера, 378. од вториот милениум, 78. од 14 век и деветта од 1370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6886 и 6887 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6128 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5138 и 5139 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2131.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1378. година се протега во 4014 и 4015, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4074 и 4075 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1921. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 779 и 780 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]