1317

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1317 г.  во други календари
Грегоријански календар 1317
MCCCXVII
Ab urbe condita 2070
Асирски календар 6067
Бахајски календар -527–-526
Бенгалски календар 724
Берберски календар 2267
Будистички календар 1861
Бурмански календар 679
Византиски календар 6825–6826
Еврејски календар 5077–5078
Ерменски календар 766
ԹՎ ՉԿԶ
Етиопски календар 1309-1310
Игбоански календар 317–318
Ирански календар 695–696
Исламски календар 716–717
Јулијански календар 1317    MCCCXVII
Кинески календар 丙辰年月日
(3953/4013)
— до —
丁巳年月日
(3954/4014)
Коптски календар 1033–1034
Корејски календар 3650
Календар Мингуо 595 пред РК
民前595年
Селевкидски календар 1628–1629
Тајландски сончев календар 1860
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1373–1374
 - Шака самват 1239–1240
 - Кали југа 4418–4419
Холоценски календар 11317
Џуче-календар нема (пред 1912)

1317 (MCCCXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1317. година од новата ера, 317. од вториот милениум, 17. од 14 век и осма од 1310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6825 и 6826 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6067 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5077 и 5078 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2070.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1317. година се протега во 3953 и 3954, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4013 и 4014 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1860. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 716 и 717 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]