1385

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1385 г.  во други календари
Грегоријански календар 1385
MCCCLXXXV
Ab urbe condita 2138
Асирски календар 6135
Бахајски календар -459–-458
Бенгалски календар 792
Берберски календар 2335
Будистички календар 1929
Бурмански календар 747
Византиски календар 6893–6894
Еврејски календар 5145–5146
Ерменски календар 834
ԹՎ ՊԼԴ
Етиопски календар 1377–1378
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 385–386
Ирански календар 763–764
Исламски календар 786–787
Јапонски календар
Јулијански календар 1385    MCCCLXXXV
Кинески календар 甲子年月日
(4021/4081)
— до —
乙丑年月日
(4022/4082)
Коптски календар 1101–1102
Корејски календар 3718
Календар Мингуо 527 пред РК
民前527年
Селевкидски календар 1696–1697
Тајландски сончев календар 1928
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1441–1442
 - Шака самват 1307–1308
 - Кали југа 4486–4487
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -407Грешка во Lua: Неважечки број -406
-407–-406
Холоценски календар 11385
Џуче-календар нема (пред 1912)

1385 (MCCCLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1385. година од новата ера, 385. од вториот милениум, 85. од 14 век и шеста од 1380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6893 и 6894 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6135 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5145 и 5146 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2138.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1385. година се протега во 4021 и 4022, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4081 и 4082 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1928. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 786 и 787 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]