1304

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1304 г.  во други календари
Грегоријански календар 1304
MCCCIV
Ab urbe condita 2057
Асирски календар 6054
Бахајски календар -540–-539
Бенгалски календар 711
Берберски календар 2254
Будистички календар 1848
Бурмански календар 666
Византиски календар 6812–6813
Еврејски календар 5064–5065
Ерменски календар 753
ԹՎ ՉԾԳ
Етиопски календар 1296-1297
Игбоански календар 304–305
Ирански календар 682–683
Исламски календар 703–704
Јулијански календар 1304    MCCCIV
Кинески календар 癸卯年月日
(3940/4000)
— до —
甲辰年月日
(3941/4001)
Коптски календар 1020–1021
Корејски календар 3637
Календар Мингуо 608 пред РК
民前608年
Селевкидски календар 1615–1616
Тајландски сончев календар 1847
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1360–1361
 - Шака самват 1226–1227
 - Кали југа 4405–4406
Холоценски календар 11304
Џуче-календар нема (пред 1912)

1304 (MCCCIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1304. година од новата ера, 304. од вториот милениум, 4. од 14 век и петта од 1300-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6812 и 6813 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6054 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5064 и 5065 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2057.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1304. година се протега во 3940 и 3941, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4000 и 4001 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1847. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 703 и 704 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]