Прејди на содржината

1362

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1362 во разни календари
Грегоријански календар1362
MCCCLXII
Ab urbe condita2115
Ерменски календар811
ԹՎ ՊԺԱ
Асирски календар6112
Балиски календар1283–1284
Бенгалски календар769
Берберски календар2312
Будистички календар1906
Бурмански календар724
Византиски календар6870–6871
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4058 или 3998
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4059 или 3999
Коптски календар1078–1079
Етиопски календар1354–1355
Еврејски календар5122–5123
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1418–1419
 - Сачка ера1283–1284
 - Кали-југа4462–4463
Холоценски календар11362
Игбоански календар362–363
Ирански календар740–741
Исламски календар763–764
Јапонски календарКоан 2 / Џоџи 1
(貞治元年)
Јавански календар1275–1276
Јулијански календар1362
MCCCLXII
Корејски календар3695
Мингуо-календар550 пред Р. Кина
民前550年
Нанакшахи−106
Тајландски сончев календар1904–1905
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1488 или 1107 или 335
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1489 или 1108 или 336

1362 (MCCCLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1362 година од новата ера, 362. од вториот милениум, 62. од XIV век и трета од 1360-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6870 и 6871 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6112 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5122 и 5123 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2115.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1362 година се протега во 3998 и 3999, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4058 и 4059 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1905. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 763 и 764 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1362 на Ризницата ?