1321

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1321 г.  во други календари
Грегоријански календар 1321
MCCCXXI
Ab urbe condita 2074
Асирски календар 6071
Бахајски календар -523–-522
Бенгалски календар 728
Берберски календар 2271
Будистички календар 1865
Бурмански календар 683
Византиски календар 6829–6830
Еврејски календар 5081–5082
Ерменски календар 770
ԹՎ ՉՀ
Етиопски календар 1313-1314
Игбоански календар 321–322
Ирански календар 699–700
Исламски календар 720–721
Јулијански календар 1321    MCCCXXI
Кинески календар 庚申年月日
(3957/4017)
— до —
辛酉年月日
(3958/4018)
Коптски календар 1037–1038
Корејски календар 3654
Календар Мингуо 591 пред РК
民前591年
Селевкидски календар 1632–1633
Тајландски сончев календар 1864
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1377–1378
 - Шака самват 1243–1244
 - Кали југа 4422–4423
Холоценски календар 11321
Џуче-календар нема (пред 1912)

1321 (MCCCXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1321. година од новата ера, 321. од вториот милениум, 21. од 14 век и втора од 1320-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6829 и 6830 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6071 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5081 и 5082 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2074.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1321. година се протега во 3957 и 3958, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4017 и 4018 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1864. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 720 и 721 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]