Студеница (манастир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Студеница
Manastir Studenica
Основни податоци
Место Кралево, Србија
Координати
Припадност Христијанство
Осветен 1190
Мреж. место http://whc.unesco.org/en/list/389
Архитектонски опис
Архитектонски тип манастир

Манастирот Студеница е манастир на српската православна црква и се наоѓа на околу 39 километри од Кралево и е воедно еден од најголемите и најбогатите манастири на српската црква. Манастирот бил основан во 1190 година од страна на Стефан Немања. Самиот ѕид се состои од две цркви: Богородица и Свети Јоаким и Ана. И двете цркви биле изградени од бел мермер. Манастирот е познат по своите фрески кои датираат од крајот на 13 век и почетокот на 14 век. Од 1986 година, манастирот е под заштита на УНЕСКО.