Краљево

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кралево)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Краљево
Краљево
Град
Споменик на централниот плоштад
Споменик на централниот плоштад
Знаме на Краљево
Знаме
Грб на Краљево
Грб
Координати: 43°58′N 21°15′E / 43.967° СГШ; 21.250° ИГД / 43.967; 21.250Координати: 43°58′N 21°15′E / 43.967° СГШ; 21.250° ИГД / 43.967; 21.250
ДржаваСрбија
ОкругРашки
Населени места92
Управа
 • ГрадоначалникДраган Јовановиќ
Површина
 • Општина1.530 км2 (590 ми2)
Население (2011)
 • Град68,749
 • Општина125,488
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број36000
Повикувачки број+381 36
ТаблициKV
Мреж. местоkraljevo.org

Краљево е град во Србија. Има 82.846 жители, и покрај него минуваат реките Ибар, Морава и Рибница.

Саборот црква во Краљево