Високи Дечани

Координати: 42°32′48″N 20°16′18″E / 42.54667° СГШ; 20.27167° ИГД / 42.54667; 20.27167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Средновековни споменици на Косово
светско наследство на УНЕСКО
Манастирката црква
КритериумКултурен: ii, iii, iv
Навод724
Запис2004 (28мо заседание)
Дополнувања2006
Загрозено2006-

Високи Дечани е средновековен манастир кај Пеќ, на Косово[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Го подигнал Стефан Дечански во периодот 1327-1335 год.

Изглед[уреди | уреди извор]

Црквата е петобродна, фрескоживописот е работен од 1348-1350 година, а се одликува со богата фигурална пластична декорација во романски стил.

Внатрешен дизајн

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UFOs, The Universe and the Time Travellers, by Joan Hope“. Архивирано од изворникот на 2010-11-15. Посетено на 2010-08-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

42°32′48″N 20°16′18″E / 42.54667° СГШ; 20.27167° ИГД / 42.54667; 20.27167