Високи Дечани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Средновековни споменици на Косово*
Светско наследство на УНЕСКО

Манастирката црква
Држава  Србија
Тип Културен
Критериуми ii, iii, iv
Навод 724
Регион** Европа и Средна Америка
Записно минато
Запис 2004  (28мо заседание)
Продолжетоци 2006
Во опасност 2006-
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Високи Дечани е средновековен манастир кај Пеќ, на Косово[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Го подигнал Стефан Дечански во периодот 1327-1335 год.

Изглед[уреди | уреди извор]

Црквата е петобродна, фрескоживописот е работен од 1348-1350 година, а се одликува со богата фигурална пластична декорација во романски стил.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]