Стари Рас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Стари Рас
Карта
Општи податоци
ГрадДолни Милановац
ЗемјаСрбија

Тврдината Стари Рас е комплекс кој се наоѓа во близина на градот Нови Пазар, Србија. Комплексот се состои од црква, манастир и тврдина. За првпат, овој комплекс се споменува во времето на Константин Порфирогенит во неговата списа „За управувањето на Царството”. Подоцна, се споменува и во 12 век. Се смета дека објектот бил изграде во 1180 година во времето на Рашка.[1]

Денеска, објектот е вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Преглед на Стари Рас

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)