1336

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1336 г.  во други календари
Грегоријански календар 1336
MCCCXXXVI
Ab urbe condita 2089
Асирски календар 6086
Бахајски календар -508–-507
Бенгалски календар 743
Берберски календар 2286
Будистички календар 1880
Бурмански календар 698
Византиски календар 6844–6845
Еврејски календар 5096–5097
Ерменски календар 785
ԹՎ ՉՁԵ
Етиопски календар 1328-1329
Игбоански календар 336–337
Ирански календар 714–715
Исламски календар 736–737
Јулијански календар 1336    MCCCXXXVI
Кинески календар 乙亥年月日
(3972/4032)
— до —
丙子年月日
(3973/4033)
Коптски календар 1052–1053
Корејски календар 3669
Календар Мингуо 576 пред РК
民前576年
Селевкидски календар 1647–1648
Тајландски сончев календар 1879
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1392–1393
 - Шака самват 1258–1259
 - Кали југа 4437–4438
Холоценски календар 11336
Џуче-календар нема (пред 1912)

1336 (MCCCXXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1336. година од новата ера, 336. од вториот милениум, 36. од 14 век и седма од 1330-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6844 и 6845 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6086 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5096 и 5097 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2089.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1336. година се протега во 3972 и 3973, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4032 и 4033 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1879. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 736 и 737 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]