1351

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1351 г.  во други календари
Грегоријански календар 1351
MCCCLI
Ab urbe condita 2104
Асирски календар 6101
Бахајски календар -493–-492
Бенгалски календар 758
Берберски календар 2301
Будистички календар 1895
Бурмански календар 713
Византиски календар 6859–6860
Еврејски календар 5111–5112
Ерменски календар 800
ԹՎ Պ
Етиопски календар 1343–1344
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 351–352
Ирански календар 729–730
Исламски календар 751–752
Јапонски календар
Јулијански календар 1351    MCCCLI
Кинески календар 庚寅年月日
(3987/4047)
— до —
辛卯年月日
(3988/4048)
Коптски календар 1067–1068
Корејски календар 3684
Календар Мингуо 561 пред РК
民前561年
Селевкидски календар 1662–1663
Тајландски сончев календар 1894
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1407–1408
 - Шака самват 1273–1274
 - Кали југа 4452–4453
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -441Грешка во Lua: Неважечки број -440
-441–-440
Холоценски календар 11351
Џуче-календар нема (пред 1912)

1351 (MCCCLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1351. година од новата ера, 351. од вториот милениум, 51. од 14 век и втора од 1350-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6859 и 6860 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6101 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5111 и 5112 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2104.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1351. година се протега во 3987 и 3988, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4047 и 4048 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1894. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 751 и 752 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]