1288

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1288 г.  во други календари
Грегоријански календар 1288
MCCLXXXVIII
Ab urbe condita 2041
Асирски календар 6038
Бахајски календар -556–-555
Бенгалски календар 695
Берберски календар 2238
Будистички календар 1832
Бурмански календар 650
Византиски календар 6796–6797
Еврејски календар 5048–5049
Ерменски календар 737
ԹՎ ՉԼԷ
Етиопски календар 1280-1281
Игбоански календар 288–289
Ирански календар 666–667
Исламски календар 686–687
Јулијански календар 1288    MCCLXXXVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(3924/3984)
— до —
戊子年月日
(3925/3985)
Коптски календар 1004–1005
Корејски календар 3621
Календар Мингуо 624 пред РК
民前624年
Селевкидски календар 1599–1600
Тајландски сончев календар 1831
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1344–1345
 - Шака самват 1210–1211
 - Кали југа 4389–4390
Холоценски календар 11288
Џуче-календар нема (пред 1912)

1288 (MCCLXXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1288. година од новата ера, 288. од вториот милениум, 88. од 13 век и деветта од 1280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6796 и 6797 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6038 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5048 и 5049 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2041.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1288. година се протега во 3924 и 3925, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3984 и 3985 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1831. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 686 и 687 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]