1340

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1340 г.  во други календари
Грегоријански календар 1340
MCCCXL
Ab urbe condita 2093
Асирски календар 6090
Бахајски календар -504–-503
Бенгалски календар 747
Берберски календар 2290
Будистички календар 1884
Бурмански календар 702
Византиски календар 6848–6849
Еврејски календар 5100–5101
Ерменски календар 789
ԹՎ ՉՁԹ
Етиопски календар 1332-1333
Игбоански календар 340–341
Ирански календар 718–719
Исламски календар 740–741
Јулијански календар 1340    MCCCXL
Кинески календар 己卯年月日
(3976/4036)
— до —
庚辰年月日
(3977/4037)
Коптски календар 1056–1057
Корејски календар 3673
Календар Мингуо 572 пред РК
民前572年
Селевкидски календар 1651–1652
Тајландски сончев календар 1883
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1396–1397
 - Шака самват 1262–1263
 - Кали југа 4441–4442
Холоценски календар 11340
Џуче-календар нема (пред 1912)

1340 (MCCCXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1340. година од новата ера, 340. од вториот милениум, 40. од 14 век и прва од 1340-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6848 и 6849 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6090 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5100 и 5101 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2093.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1340. година се протега во 3976 и 3977, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4036 и 4037 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1883. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 740 и 741 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]