1305

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1305 г.  во други календари
Грегоријански календар 1305
MCCCV
Ab urbe condita 2058
Асирски календар 6055
Бахајски календар -539–-538
Бенгалски календар 712
Берберски календар 2255
Будистички календар 1849
Бурмански календар 667
Византиски календар 6813–6814
Еврејски календар 5065–5066
Ерменски календар 754
ԹՎ ՉԾԴ
Етиопски календар 1297-1298
Игбоански календар 305–306
Ирански календар 683–684
Исламски календар 704–705
Јулијански календар 1305    MCCCV
Кинески календар 甲辰年月日
(3941/4001)
— до —
乙巳年月日
(3942/4002)
Коптски календар 1021–1022
Корејски календар 3638
Календар Мингуо 607 пред РК
民前607年
Селевкидски календар 1616–1617
Тајландски сончев календар 1848
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1361–1362
 - Шака самват 1227–1228
 - Кали југа 4406–4407
Холоценски календар 11305
Џуче-календар нема (пред 1912)

1305 (MCCCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1305. година од новата ера, 305. од вториот милениум, 5. од 14 век и шеста од 1300-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6813 и 6814 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6055 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5065 и 5066 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2058.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1305. година се протега во 3941 и 3942, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4001 и 4002 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1848. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 704 и 705 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]