1379

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1379 г.  во други календари
Грегоријански календар 1379
MCCCLXXIX
Ab urbe condita 2132
Асирски календар 6129
Бахајски календар -465–-464
Бенгалски календар 786
Берберски календар 2329
Будистички календар 1923
Бурмански календар 741
Византиски календар 6887–6888
Еврејски календар 5139–5140
Ерменски календар 828
ԹՎ ՊԻԸ
Етиопски календар 1371-1372
Игбоански календар 379–380
Ирански календар 757–758
Исламски календар 780–781
Јулијански календар 1379    MCCCLXXIX
Кинески календар 戊午年月日
(4015/4075)
— до —
己未年月日
(4016/4076)
Коптски календар 1095–1096
Корејски календар 3712
Календар Мингуо 533 пред РК
民前533年
Селевкидски календар 1690–1691
Тајландски сончев календар 1922
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1435–1436
 - Шака самват 1301–1302
 - Кали југа 4480–4481
Холоценски календар 11379
Џуче-календар нема (пред 1912)

1379 (MCCCLXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1379. година од новата ера, 379. од вториот милениум, 79. од 14 век и последна од 1370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6887 и 6888 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6129 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5139 и 5140 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2132.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1379. година се протега во 4015 и 4016, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4075 и 4076 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1922. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 780 и 781 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]