1307

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1307 во разни календари
Грегоријански календар1307
MCCCVII
Ab urbe condita2060
Ерменски календар756
ԹՎ ՉԾԶ
Асирски календар6057
Балиски календар1228–1229
Бенгалски календар714
Берберски календар2257
Будистички календар1851
Бурмански календар669
Византиски календар6815–6816
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4003 или 3943
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4004 или 3944
Коптски календар1023–1024
Етиопски календар1299–1300
Еврејски календар5067–5068
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1363–1364
 - Сачка ера1228–1229
 - Кали-југа4407–4408
Холоценски календар11307
Игбоански календар307–308
Ирански календар685–686
Исламски календар706–707
Јапонски календарТокуџи 2
(徳治2年)
Јавански календар1218–1219
Јулијански календар1307
MCCCVII
Корејски календар3640
Мингуо-календар605 пред Р. Кина
民前605年
Нанакшахи−161
Тајландски сончев календар1849–1850
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1433 или 1052 или 280
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1434 или 1053 или 281

1307 (MCCCVII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1307 година од новата ера, 307. од вториот милениум, 7. од XIV век и осма од 1300-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6815 и 6816 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6057 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5067 и 5068 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2060.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1307 година се протега во 3943 и 3944, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4003 и 4004 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1850. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 706 и 707 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1307 на Ризницата ?